İade ve Degişim

Siparişimi nasıl iptal edebilirim? 

İlk olarak siparişinizi ana sayfanızda yer alan “Üyelik Sayfam” sekmesinden kontrol etmelisiniz. Eğer siparişiniz “Yeni Sipariş” konumunda ise iptal etmek için burayı tıklayınız.

“Üyelik Sayfam” sekmesinde siparişinizin durumu kargo aşamasındaysa, siparişiniz iptal edilememektedir. Fakat siparişinizin size ulaşmasıyla birlikte ürünü  iade edebilirsiniz. İptal edilen siparişlerinizde kullanmış olduğunuz hediye çekleriniz, siparişinizin iptalinin onaylanmasının ardından hesabınıza tekrar yüklenecektir.

Kusurlu Ürün İadesi 

İnegöl mobilyası ürünlerinden kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde, aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Bu tür bir durumla karşılaşmanız halinde yukarıdaki adımları izleyerek ürünü tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Şikayetiniz tedarikçi firmalara iletilerek inceleme süreci başlatılır. Üründe kullanımdan doğan bir kusur yoksa ürün bedeli tarafınıza geri ödenir.

Siparişim kargodan eksik çıkarsa ne yapmalıyım?

Siparişinizi kontrol ettikten sonra imzalayarak teslim alınız. Eğer kargonuzda bir karışıklık ya da eksiklik varsa teslim almadan kargo görevlisine tutanak tutturarak iade etmelisiniz. 
İade etme süresi kaç gündür ? 
Tüketici Kanunu’na göre, “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı” ürünü teslim aldığınız ilk 7 iş günü içerisinde geçerlidir. Üründen kaynaklanan herhangi bir kusurdan dolayı yapacağınız iadelerde ise, aldığınız ürünü teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz.
Neden sadece ilk yedi gün içinde iade kabul ediliyor? 
Tüketici Kanunu’nda yer alan ‘Sebep Göstermeden Cayma Hakkı’ sadece ürünü teslim aldığınız günü takip eden ilk 7 işgününü içermektedir. Üründeki herhangi bir kusurdan kaynaklanan iadelerde ise, bu süre 30 gündür.
İade işlemlerinde kargo masraflarını ben mi ödeyeceğim?
İade talebiyle www.mobilyamfabrikadan.com’ a gönderdiğiniz tüm ürünlerin kargo masrafları alıcıya aittir. 
İade işleminden ne kadar zaman sonra geri ödeme hesabıma yansıyor? 
İade ürün bedelleriniz, iade ettiğiniz ürün depoya ulaştığı andan itibaren, ürünün iade şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra 5 gün içinde bankanıza yatırılır. Bankanıza bağlı olarak 10 iş günü içerisinde de, ürün bedeli “artı bakiye” olarak kredi kartınıza yansır. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve mobilyamfabrikadan.com’ un bankanıza müdahale etme hakkı yoktur.
İade şartları nelerdir?
İade etmek üzere gönderdiğiniz ürünlerde tam olması gereken öğeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda ürün iadesi kabul edilmemektedir.
1 Ürünün faturası,
2. 7 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir. 
Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.inegöl mobilyası Ürünleri iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, ürünün tarafımıza ulaştığı gün işleme alınacaktır. İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın insiyatifindedir. Kredi kartına yapılan iadeler, havale ile yapılan ödemeler en geç 1 hafta içerisinde hesabınıza yansımaktadır. 

Özel Ürün iade kabul ediliyormu?

Mobilyam Fabrikadan Online Alışveriş Sitesinden özel istek üzerine ürünlerimizde ölçü ve kumaş degişikligi yapılmaktadır.Özel olarak verilen siparişlerde sizden istediginiz ölçü değişiklikleri ve renk seçenekleri yazılı olarak istenir. kumaş şeçeneklerinde eger isterseniz size kumaş kartelası gönderilir.sizden alınan onay ile ürününüz hazırlanır Bu aşamalar sonucunda eger firmamız tarafından kaynaklanan bir sorun var ise  Özel Ürün İadesi yapılmaktadır.Bunun haricinde sizin onay verdiginiz ürünlerde iade kabul edilmemektedir.   

  • Önemli Not ( Kumaş Seçenekleri Kesin Teyit Lütfen Kartela isteyiniz. )
  • Digital Kartela Üzerinden Seçilen Renkler'de Ton Farkından Doğabilecek Farklılılardan Firmamız Sorumlu Değildir.