Vintage Ev Dekorasyonu

Vintage Ev Dekorasyonu; kısaca eski dönemlere ait eşya ve objelerin, modern dekorasyon anlayışı ile birleştirilerek yapılan dekorasyon demektir. Viktorya döneminden, 50’li,60’lı ve 70’li yıllardan kalan antika eşyaların doğru bir kombine ile kullanılması sonucu evinizde nostaljik bir görüntü yakalarken aynı zamanda evinize modern bir görünüm kazandıracaksınız.


Vintage dekorasyonda en önemli objeler ferforje parçalar ve pastel tonlardır. Tabi çiçekli (floral) desenlerin kullanıldığı eşyaları da unutmamak gerek. Vintage ev dekorasyonunda canlı ve parlak renkler kullanılmaz. Mobilyalarınız eski veya eskitme olanları tercih etmeli ve yatak odanızda vintage esintileri yakalamak için ferforje yatak başlığı tercih etmelisiniz. Eskiye duyulan özlemi çok iyi değerlendiren üreticiler yüzünden hemen bütün eşyaların eski görünümlü olanlarını bulmak hiç de zor değil ama gerçek bir vintage dekorasyonu için ana parçaları antikacılardan veya eskicilerden temin edebilirsiniz. Böylece evinizde gerçek bir vintage havası yakalayabilirsiniz.


Vintage ev dekorasyonunda, yeni ile eskiyi bir arada kullanmak gerçekten çok zordur. Fakat başarabildiğinizdeyse evinizde gerçekten çok farklı bir hava yakalayacağınızdan kuşkunuz olmasın. Ama vintage mobilyalarla, modern olanları kombine etmemeli, yerde de geometrik desenli halılar kullanmamalısınız. Yoksa evinizdeki vintage havasını bir anda kaçırabilirsiniz.


Vintage dekorasyonda olmazsa olmazlardan birisi de çiçeklerdir. Evinizin her tarafında canlı veya çok kaliteli yapay çiçekler kullanın. Farklı formlardaki camdan üretilmiş şişe ve vazoları kullanarak ortama çok hoş detaylar katabilirsiniz. Ve en önemli konu danteller. Örneğin holde bulunan boy aynasının üzerine atacağınız büyük ebatlardaki bir dantel, daha evinizin girişinden itibaren vintage havası estirmeye başlayacaktır. Ama kullanacağınız dantel mutlaka büyük olmalıdır ki evinizdeki vintage havası hissedilebilsin. Doğru kullanılmayan danteller evinizi zevksizlik örneği gibi gösterebilir.


Vintage ev dekorasyonunda minik minik dokunuşlar ve küçük detaylar önemlidir. Eskiden kalma biblolar, aynalar, eski resim çerçeveleri, tablolar ve diğer objeler. Tüm bunların eski olanlarını ya da eskitilmiş olanlarını seçmeniz, eviniz vintage olmasa da, vintage havası estirmenizi sağlayacaktır. Örneğin salonun bir köşesine koyacağınız transistörlü radyo evinizin havasını bir anda değiştirecektir.
Yorumlar
Yorum Yap