whatsapp
İnternetten Alışveriş Yaparken

İnternetten Alışveriş Yaparken

Yazar: Ali Okunma Sayısı: 5621

Şu site güvenlidir, bu site güvensizdir, gibi bir ayrım yapmak yanlış olur sizlere genel olarak mutlaka bilmeniz gereken temel konular hakkında bilgi vermek için bu yazımızı yayınlıyoruz. İnternet'ten mobilya alışverişi yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki  farklı başlıklarla ve temel olarak önemli kriteri mutlaka incelemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Çünkü müşteri temsilcilerimize her gün insanların iyi niyetlerini kötüye kullanan firmalar tarafından mağdur olan onlarca kişi yardım amaçlı bilgi istemektedir.ilk olarak firmamızın da faaliyet gösterdiği ve satışa sunduğu İnegöl mobilyası hakkında bilgi vermek istiyorum.

İnegöl Mobilyası - İnegöl Mobilya 

( İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneğinin bir markasıdır. ) İnegöl'de faaliyet gösteren binlerce firma kendi markası haricinde menşe olarak İnegöl mobilyası tabirini kullanır. bu marka ismini birçok ve Türkiye'de faaliyet gösteren mobilya mağazaları da  kullanmaktadır. 

İnegöl Türkiye'nin mobilya sektöründe ( Mobilya Başkenti)  olarak üretim,kalite ve model çeşitliliği olarak önde gelen illeri arasındadır.kısacası İnegöl mobilyası bir firmanın veya bir kişinin tekelinde değildir. İnegöl'de yaklaşık olarak 2016 verilerine göre 1600 tane farklı mobilya ile faaliyet gösteren mobilya üretim firması mevcuttur.

İnegöl mobilya firmaları Türkiye'nin her bölgesindeki mobilya mağazalarına toptan satış adı altında ürün gönderirler.Bu firmaların muhatapları tüketiciler değildir.

Kısacası Ankara da ***** mobilyadan İnegöl mobilyası aldım. sandalyem eksik geldi.veya İstanbul dan ******* mobilyadan İnegöl mobilyası aldım. koltuğum süngeri çöktü gibi bir şikayetiniz var ise bunun muhatabı sizin ürün aldığınız mobilya mağazası veya e ticaret sitesidir. Yani size satışını yapan ve ödemesini yaptığınız firmadır.ileride oluşabilecek sorunlar için mutlaka alışveriş yapmadan önce ilk olarak alışveriş yapacağınız firmanın güvenirliğini,lojistik ağını varsa şikayetlerini ve bunlar hakkında nasıl bir yol izlediğini internet ten mutlaka araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

İnternet'ten mobilya alışverişi yaparken nelere dikkat etmelisiniz ?

İnternet'in hayatımıza sağladı kolaylıklar sayesinde bir yaşam biçimi haline geldi.Artık birçok ihtiyarımızı ve alışverişimizi onun üzerinden yapıyoruz. bilgiye ulaşmak artık parmaklarımızın ucunda tabi bununla beraber getirdiği birçok kötü yanı da var.

Günümüzde bir Alışveriş sitesi açmak o kadar kolay ki 5 dakika içerisinde bunu gerçekleştirmeniz mümkün hal böyle olunca nihai tüketiciye yani sizlerin karşısına henüz mobilya satış deneyimi olmayan veya art niyetli olarak insanları dolandırmak adına açılmış birlerce site ile karşılaşmaktasınız veya bu sektöre yeni başlamış veya  birçok e ticaret sitesi çıkmaktadır.bunları aslında birbirinden kolayca ayırt edebilirsiniz.

Böyle bir e ticaret firması gerçekten var mı ?

Bir firma faaliyetine  başlamadan önce Türk Ticaret Kanununa göre Türkiye ticaret sicil gazetesinde ilan vererek faaliyetine başladığını bildirmek zorundadır.bu yüzden alışveriş yapacağınız e ticaret sitesindeki size sunulan bilgiler doğrultusunda buradan sorgulama yapabilirsiniz.buna ek olarak 2018 yılı itibariyle  Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi oluşturulmaya başlanmıştır. Etbis sisteminden'de  buradan sorgulayabilirsiniz.  böylelikle ileride doğan veya doğabilecek sorunlar karşısında karşınızda bir muhatap bulabilirsiniz. unutmayın ki karşınızda karşınızda ciddi ( gerçek ) bir muhatap olmadığında haklarınızı resmi yoldan halledemezsiniz.

Mobilya E ticaret  sitesinin güvenli bağlantı içinde olduğunu nasıl anlarım ?

güvenli alışveriş örnek


Alanında uzmanlaşmış bir çok mobilya e-ticaret sitesi yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi https:// nin başına kendini kanıtlamak adına firma unvanı kayıtlı isim ile yayın yaparlar.bu bağlantı bilgisayarlarda direkt karşınıza çıkar cep telefonlarında ise https:// üzerine tıkladığınızda sertifika bilgilerinde kuruluş ismi olarak gözükür. Bu bağlantıyı yayınlamak isteyen e ticaret siteleri gerekli kurumlara belgelerini gönderdikten sonra sahip olur.onun içindir ki bu şekilde yayın yapan e ticaret sitelerini gerçekçiliğini araştırmanıza gerek kalmaz . 


Buna ek olarak küçük veya orta ölçekli firmalar sadece https:// başlayan yayın yapar .bunun için herhangi bir belge gerekmediğinden herkes temin edebilir.Bu işaret e ticaret sitesinin sadece kredi kart ile alışveriş yapacak şekilde güvenli fakat gerçekten böyle bir firma var mı diye kendini kanıtlayacak bilgileri size ulaştıramaz.bunun için siz kendiniz araştırma yapmak zorundasınız.


Bunların dışında sitenin başında sadece http:// görüyorsanız bu tarz e ticaret siteleri kredi kartı veya bilgilerinizi paylaşmanız güvenli değildir. e ticaret sitelerinin başında güvenli değil ibaresi veya kısaltılmış olarak yuvarlak içinde i  işaretini görürsünüz bu şekilde bir ibare gördüğünüzde size özel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.bu tarz siteler açmak çok kolay olduğu için herkes yapabilir. internet üzerinden alışveriş yapacaksınız bu uyarıyı mutlaka dikkate alınız.


Güvenli alışverişler

Yorumlar
Yorum Yap