Dar ve Uzun Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Uzun salon dekorasyonu, özellikle dikdörtgen ve dar salonların ortak sorunudur. Evin belli bir düzene göre uzun salon dekorasyonunun yapılması çoğu kişi için içinden çıkılamaz bir durumdur.

Dar ve uzun bir yapıya sahip olan salonunuzun dekorasyonunu yapmaya başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey salonunuzu bir bütün olarak değil bölümlere ayırarak gerekli işlemleri yapmanızdır. Yemek alanı, oturma alanı vs.

Aklınızda uzun salon dekorasyonu ile ilgili hiç bir fikir yoksa bu tip bir salonda düzenleme yapmaya başlamadan önce uzun duvarlardan bir tanesini seçin. Salonunuzun dar ve kısa olan köşesinde manzaralı bir pencere ya da güzel bir şömine yer alsa bile yine de dikkatleri çekmek için uzun duvarı tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Eğer kısa olan duvar daha dikkat çekici olursa bunun sonucunda salonunuz olduğundan daha uzun bir görüntüye bürünecektir. Mesela büyük bir televizyona sahipseniz bunu yan taraftaki duvarlardan birisine koyarak odak noktasının değişmesini sağlayabilirsiniz. Eğer salonunuzdaki uzun olan duvarların boyları birbirinden farklı ise böyle durumlarda en uzun olan duvarı odak noktası için seçmeniz sizin için daha uygun bir tercih olacaktır. Çünkü böyle bir tercih yaparak dar ve uzun bir görünümde olan salonunuzu daha geniş ve ferah bir görüntüye kavuşturabilmeniz mümkün olmaktadır.

Dar ve Uzun Salon Dekorasyon Önerileri

Yukarıdaki paragrafta uzun salon dekorasyonu ile ilgili hazır salonu bölmekten bahsetmişken, bölümlere ayrılmış bir salonda daha fazla kullanma alanı oluşturmanız mümkün bir hal alacaktır. Mesela koltuk takımınızı salonun ortasına yerleştirdiniz zaman salonu üçe bölmüş olursunuz. Bu şekilde bir plan yaparsanız ortada yer alan koltuk takımının bir yanına iki sandalye ve bir yan sehpa koyarak orada bir alan oluşturmuş olabilirsiniz. Koltuk takımının diğer tarafına da sandalyeleriyle birlikte bir yemek odası takımı ya da bir kütüphane ve okuma koltuğu koyarak o bölgede de bir alan oluşturmuş olabilirsiniz. Bu şekilde bir düzenleme yaparak salonda üç farklı kullanım alanı oluşturmuş olursunuz. Eğer salonunuz biraz daha küçükse üç farklı alan yerine iki farklı alan oluşturmanız gerekir.

Size vermiş olduğumuz uzun salon dekorasyonu önerilerine dikkat ederek daha şık bir dekorasyon işlemi yapabilmeniz mümkündür. Yazımızda bahsettiğimiz gibi salonunuzu farklı bölümlere ayırdığınızı belirtmek amacıyla her bir alan için farklı bir halı seçeneği tercih edebilirsiniz. Halılar birbirinden farklı olduğu kadar birbirleriyle de uyumlu olursa daha şık bir görüntü ortaya çıkabilir. Ayrıca bu uygulama alanları belirtmede de oldukça güzel bir salon dekorasyonu fikridir. Tercih edeceğiniz mobilyaları da bu halılar ile uyumlu bir şekilde gruplama yapabilirsiniz. Her halı kendi bölgesini tanımlarken aynı zamanda da salonun koridor gibi görünmesini engelleyecektir. Fakat bölge belirlemede yolluk kullanmak yerine kare ya da yuvarlak halılar tercih etmeniz daha uygun bir seçim olacaktır.